Zakládáme kompost

Kompost je velmi dobrá věc, kterou využijete na každé zahradě. Připravit si přírodní hnojivo je to nejlepší, co můžete pro svou zahradu udělat. Díky němu budou mít vaše rostliny krásné květy a velké plody, které budou dostatečně šťavnaté. Chcete si jej založit i vy? Přemýšlíte, jak na to? Poradíme!

Vlastní kompost

Nenechejte se odradit představou, že se o kompost budete muset starat, bude to složité a časově náročné, bude vám hyzdit zahradu nebo také na ní bude zapáchat. Představy o kompostu jsou velmi často mylné. Vlastního kompostu se nebojte!

Vyberte vhodné místo

Je důležité najít vhodné místo a také si připravit ty správné potřeby. Neměl by být vystaven přímému slunci, větru nebo hustému dešti. Když budete vybírat kompostér, myslete na přístup žížal nebo dalších půdních organismů. Podložka v něm by měla být z propustného materiálu.

Menší zahrádkáři ocení plastové kompostéry s objemem 400 až 600 litrů. Větší zahrádkáři by zase měli počítat s větším kompostérem. Nezapomeňte na prázdné dno a také na možnost odstranění jedné strany, pokud budete potřebovat přeorganizovat kompost nebo z něj cokoliv vytáhnout.

Zakládáme kompost

Máte-li hotovo, pak na dno položte malé větvičky nebo vrstvu slámy. Díky nim do kompostéru dostanete vzduch a také zabráníte možnému zápachu, kterého se lidé tak bojí. Dáte-li do kompostu větší množství trávy, listů nebo zbytků zeleniny, přidejte také trochu klasické zeminy. Ulehčíte tak práci půdním mikroorganismům a živočichům. Jednou až dvakrát je nutno překopat kompost, abyste zajistili rychlejší vyzrávání, a také jej provzdušníte.

Co ano a co ne?

Do kompostu patří zbytky ovoce a zeleniny, odkvetlé květiny, které nenapadli škůdci, tráva, listí, piliny, kůra, popel ze dřeva, čajové sáčky, káva a v malém množství citrusové slupky. V žádném případě do kompostu nedávejte rostliny napadené škůdci, kosti, maso, natě z brambor, pecky z ovoce, stavební suť, kovy, nerozložitelné kovy, chemikálie, léky nebo trus psů a koček.